Tko je i kada prvi napravio ugljikov disulfid? Kako se danas proizvodi?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.hinet.hr

Prva sinteza ugljikova disulfida pripisuje se farmaceutu, kemičaru i mineralogu (a bavio se i meteorologijom) Wilhelmu Augustu Lampadiusu. Pripravio ga je 1976. grijanjem drvenog ugljena i pirita (željezov disulfid). Ubrzo je ugljikov disulfid dobiven i grijanjem drvenog ugljena sa sumporom te je ta reakcija mnogo kasnije poslužila je za industrijsku proizvodnju. Početkom prošlog stoljeća počeo se proizvoditi elektrotermijski, zagrijavanjem iste smjese, ali ovaj put pomoću električne struje. Pred 50-ak godina razvijen je posve nov postupak koji i danas prevladava. Metan i pare sumpora reagiraju na nižoj temperaturi nego u prva dva postupka (oko 600 prema prijašnjih 900 °C) uz katalizator (silicijev ili aluminijev oksid). U reakciji nastaje i sumporovodik.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr