Evo imam jedan zadatak koji ne znam u potpunosti riješiti. Shvatio sam bit, da je reakcija spora pa se koristi quasiequilibrium i način kako to funkcionira, ali me malo muči postavljanje zadatka. Najviše mi je problematično dovođenje u vezu konstante ravnoteže i koeficijenta reakcije stoga molim za malu pomoć. Za adiciju HCl na propen dobiven je izraz za brzinu: v=k[HCl](na 3.)[propen]. Provjerite je li moguć mehanizam: HCl+HCl>>>(povratna reakcija) (HCl)2 HCl+propen>>>(povratna reakcija) kompleks (HCl)2+kompleks>>>2HCl+2-monoklorpropan (spora reakcija)

Ime i prezime: Antonio Krivić loblenkrivic@gmail.com

Postavljanje zadatka (s kvaziravnotežom) svodi se na postavljanje jednadžbi i izvlačenje izrazâ za ravnotežu ili brzinu reakcije (za treću reakciju) iz njih:

2 HCl ⇌ (HCl)2 ; K1 = [(HCl)2]/[HCl]2

HCl + C3H6 ⇌ HCl∙C3H6 ; K2 = [HCl∙C3H6]/([HCl]∙[C3H6])

(HCl)2 + HCl∙C3H6 → 2 HCl + C3H7Cl ; v = k∙[(HCl)2]∙[HCl∙C3H6]

Koncentracije dvaju reaktanata u sporom koraku možeš preko prethodnih dvaju izraza za ravnoteže izraziti pomoću koncentracija klorovodika i propena te ih onda uvrstiti u izraz za brzinu reakcije:

v = k∙(K1∙[HCl]2)∙(K2∙[HCl]∙[C3H6])

= kK1K2∙[HCl]3∙[C3H6]

Kako je dobiveni izraz u svojoj biti identičan onomu koji imaš u zadatku, očito je predloženi mehanizam u skladu s eksperimentalnim opažanjima, što ga pak čini mogućim.