Pozdrav. Željela bih da mi odgovirite na par pitanja i obrazložite odgovor. a) Koji je metaloid u 4.periodi koji ima 3-p nesparena elektrona? Odgovor je arsen,ali kako mogu znati to? b) Koji prijelazni elementi u 3-d imaju tri nesparena elektrona? To su Co i V,no ne znam kako doci do rjesenja,pa molim Vas pojasnite. c) Prvi metal koji ima tri nesparena p-elektrona? To je bizmut,al pojasnite kako. d) Koji su prijelazni metali u 6.-oj periodi s tri nesparena elektrona? Unaprijed hvala.Ovo mi puno znaci.

Ime i prezime: Marija Milić

 


Zadatak se svodi na prebrojavanje i gledanje u tablicu periodnog sustava elemenata, uz nešto malo poznavanja elektronskih konfiguracija. Konkretno, treba imati na umu da se, barem načelno, orbitale popunjavaju dok god u njima ima mjesta, nakon čega se ide na iduću, dok unutar orbitale elektroni ostaju nespareni dok je god to moguće. Primjerice, za dušik prvo idu dva 1s-elektrona, zatim dva 2s-elektrona, a preostala tri idu u 2p-orbitale. Kako tamo stane šest elektrona, odnosno tri para, očito sva tri elektrona mogu biti nesparena.

U prvom podzadatku imaš vrlo sličnu situaciju kao i u primjeru, samo što je perioda četvrta. Tri nesparena p-elektrona jasno govore da je element u p-bloku te da se radi o trećoj skupini tog bloka. Potražiš li koji je to element, trebala bi naći arsen.

U drugom treba uzeti u obzir da je maksimalan broj nesparenih d-elektrona 5, što znači da tri nesparena možeš dobiti ili tako da ih imaš tri, ili sedam, pri čemu su onda njih četiri sparena. To znači da tražiš metale s tri ili sedam d-elektrona.

U trećem se opet držiš p-bloka, samo što sad ideš po grupi čiji elementi u valentnoj ljusci imaju tri p-elektrona i gledaš koji je od njih prvi metal (počinješ s dušikom, očitim nemetalom).

Četvrti je podzadatak vrlo sličan drugom, samo što sad gledaš šestu periodu, što uključuje i f-blok.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija