neznam ako rješavate zadatke,ali naznam gdje se drugdje obratiti. 1.Koliko postotaka molekula joda je disocirano pri 1000 C, ako je gustoća para joda prema vodiku pri toj temp.92,23. (na što uopće jod može disocirati?) 2.Uzorak uranovog oksida mase 1,000g tretiran fluorom dao je kisik i 1,267g uranovog heksafluorida.odredite najjednostavniju formulu oksida i napišite jednadžbu reakcije. Ako ništa drugo, molila bih barem djelomično objašnjenje, formulu ili postupak rješavanja. hvala puno

Ime i prezime: dunja turk dunja.turk@ck.htnet.hr

Ne rješavamo zadatke, to je istina, ali možemo ti pomoći da sama dođeš do rješenja.
Pa ovako:

1. Elementarni jod u plinovitom stanju može disocirati na slobodne atome:
I2(g) <=> 2I(g)
Omjer gustoća dva plina jednak je omjeru njihovih molarnih masa (ili relativnih molekulskih masa, svejedno) što slijedi iz opće plinske jednadžbe i definicije gustoće:
p V = n R T; ρ = m/V => ρ1/ρ2 = M1/M2 = Mr,1/Mr,2
Za jod iz zadatka je prema tome:
dH2(jod) = Mr(jod)/Mr(H2)
Pazi, to nije relativna molekulska masa molekule I2, nego prosječna relativna molekulska masa u smjesi molekula I2 i slobodnih atoma joda.
Sada moraš napisati izraz za prosječnu relativnu molekulsku masu joda koji uključuje broj molekula i broj atoma prema ukupnom broju čestica u smjesi:
Mr(jod) = [Mr(I2) N(I2) + Ar(I) N(I)] / [N(I2) + N(I)]
Stupanj disocijacije je omjer broja disociranih molekula i početnog broja molekula (baš ono što tražimo):
α = Ndis(I2)/N0(I2)
Broj pojedinih čestica u smjesi tada je:
N(I2) = N0(I2) - Ndis(I2) = N0(I2) (1 - α)
N(I) = 2Ndis(I2) = 2N0(I2) α
Kad ovo uvrstiš u izraz za Mr(jod) pokratit će se N0 i lako ćeš izračunati α.

2. Izračunaj masu urana u uranovu fluoridu (preko masenog udjela). Ostatak mase iz uzorka je kisik (m(O) = 1,000 g - m(U)). Podijeli masu urana i masu kisika s njihovim molarnim masama. Sad imaš količinski odnos urana i kisika u oksidu, ali formule pišemo s cijelim brojevima pa ćeš odnos količina trebati svesti na cijele brojeve. I gotovo.

Javi mi se na mail ako bude nekih problema sa zadacima.
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr