Poštovani, predajem u OŠ Dubrava i nakon posjeta Memorijalnom groblju u Vukovaru učenici su me pitali kako se radi hladna vatra (vječni plamen). Ne mogu naći nigdje odgovor pa me zanima da li mi vi možete odgovoriti. Hvala, Melita Androlić

Ime i prezime: Melita Androlić melita.androlic@skole.hr

Nisam posve siguran o čemu je ovdje riječ. Vječni (realno, samo dugotrajni) plamen na spomenicima po naravi je običan plamen, samo što mu se stalno dovodi plin. Slično je bilo i s hramskim "vječnim" plamenovima, koje je održavalo svećenstvo donoseći im drvo ili što su već tamo i onda palili. Pored njih, vječnima se zovu i prirodne vatre koje traju godinama ili čak desetljećima. Ako je suditi po slikama, ljudima predstoji mnogo truda da bi njihove vječne vatre nadmašile one prirodne.
Hladni plamen je pak svaki plamen koji oslobađa malo svjetlosti i topline. Najlakše ih se dobije paljenjem smjese vode i alkohola jer se tako dobar dio topline izgaranja utroši na isparavanje.