Koliko se grama kalcijevog karbonata dobije reakcijom kalcijevog hidroksida i CO2 dobivenim izgaranjem 0,44g propana? izracunaj masu čađe koja se dobije pirolizom 102dm33 metana(s.u.)

Ime i prezime: Martina Jakara tinailara@gmail.com

Za prvi zadatak trebaju ti prvo dvije jednadžbe, ona dobivanja kalcijevog karbonata:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

i ona izgaranja propana:

C3H8 + 5 O2 → 3 CO2 + 4 H2O

Iz njih vidiš da će po molekuli propana nastati tri molekule ugljikovog dioksida, a iz jedne molekule ugljikovog dioksida jedna formulska jedinka kalcijevog karbonata, što će reći da će množina nastalog kalcijevog karbonata biti triput veća od množine utrošenog propana:

n(CaCO3) = 3∙n(CO2)

Izraziš li obje množine pomoću masa i molarnih masa:

n(X) = m(X)/M(X)

i ubaciš te izraze u gornju jednadžbu, dobit ćeš jednadžbu s jednom jedinom nepoznanicom, masom kalcijevog karbonata. To ne bi trebalo biti teško riješiti.

U drugom zadatku opet trebaš jednadžbu reakcije:

CH4 → C + 2 H2

Dalje slijediš logiku opisanu gore, s tim da sad za reaktant povezuješ množinu s volumenom, najlakše preko tzv. standardnog molarnog volumena:

Vm° = 22,4 L/mol