Kako napisati kemijsku jednadzbu neke reakcije? (npr. oksidacije natrija )? Unaprijed hvala. :)

Ime i prezime: Sara Vukman

Kemijska jednadžba je sažet način opisivanja (kemijske) promjene. U njoj se kemijskom simbolikom u jednom redu opisuje ono za što bi inače trebala cijela, vjerojatno ogromna i teško čitljiva rečenica. Kako sam o kemijskim jednadžbama već više puta pisao, umjesto da se ponavljam, radije bih te uputio na ovaj i ovaj odgovor, a možebit i ovaj i ovaj.

Što se tiče oksidacije natrija, radi se o ponešto zeznutoj reakciji, jer se tu zbivaju dva procesa. Prvi je nastajanje natrijevog oksida:

4 Na(s) + O2(g) → 2 Na2O(s),

a drugi reakcija kisika s natrijevim oksidom, čime nastaje natrijev peroksid:

2 Na2O(s) + O2(g) → 2 Na2O2(s)

Koliko će kojeg produkta nastati, ovisi o tomu koliko ima kisika. U čistom će vjerojatno nastati samo peroksid, dok će na zraku nastati otprilike dvostruko više oksida, negoli peroksida:

6 Na(s) + 2 O2(g) → 2 Na2O(s) + Na2O2(s)