Ime i prezime: Mateja Hajdinjak ruzica.hajdinjak@vz.hinet.hr

Aspartam je umjetno sladilo, dipeptid (spoj dvije aminokiseline - fenilalanina i asparaginske kiseline). Strukturna formula fenilalanina je ovdje na slici, a aspartama u jednom od prethodnih odgovora (http://www.autoteka.com/eskola/kem/odgovori/odgovor.php3?sif=1586).
Fenilketonurija je naslijedni poremećaj u metabolizmu fenilalanina. Inače se u organizmu suvišak fenilalanina razgrađuje, a razgradnja započinje prevođenjem fenilalanina u tirozin što obavlja enzim fenilalanin hidroksilaza. Ako nešto nije u redu s tim enzimom (ima ga premalo u ili je »defektan«), u organizmu se nakuplja fenilalanin što se može ustanoviti po povišenoj koncentraciji u krvi. Obično se te pretrage obave odmah nakon rođenja djeteta jer se s terapijom mora početi odmah. Zapravo za fenilketonuriju nema lijeka (osim možda genskog inženjeringa negdje u budućnosti), nego bolesnici moraju izbjegavati fenilalanin u prehrani, osim malih količina koje su neophodne organizmu jer se ipak radi o esencijalnoj aminokiselini (tijelo je ne može samo proizvesti). Bez propisane dijete fenilketonurija je vrlo ozbiljna bolest. Uzrokuje mentalnu retardaciju i neke druge probleme.
Postoji i druga vrsta fenilketonurije koja se javlja ako nešto nije u redu s enzimima koji proizvode jedan kofaktor (pomoćnu molekulu) fenilalanin hidroksilaze. Taj se kofaktor ne može uzimati kao lijek, ali bolesnici, uz dijetu bez fenilalanina, moraju uzimati preparate s nekim drugim tvarima koje im u tom slučaju također nedostaju, a važne su za ispravan rad živčanog sustava.

Strukturna formula fenilalanina. Tirozin, produkt hidroksilacije koju obavlja fenilalanin hidroksilaza, ima još na »donjem« vrhu prstena -OH skupinu. Biokemičari običavaju prikazivati strukture aminokiselina s nabijenim skupinama (-NH3+ i -COO-) jer su u tom obliku kad su otopljene u vodi.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr