Poštovani, potrebna mi je platina radi oksidacije SO2. Platinu sam otopio u zlatotopci i namjeravam dodati uree radi neutralizacije i amonijev klorid za izdvajanje platine. Zanima me kako izdvojiti platinu iz amonijeva heksaklorplatinata. Citao sam prethodne clanke i navedeno je da je moguce dobiti platinu redukcijom uz vrucu struju vodika (nacin redukcije mi nije najprihvatljiviji zbog toga sto skola nema potrebnu opremu, a i sam nacin mi nije najjasniji), postoji li neki jednostavniji nacin, dodavanjem kemikalija ili slicno. Ako ne mozete li mi objasniti redukciju uz vrucu struju vodika. Jos me zanima vase misljenje o pokusu i mozete li mi predloziti mozda neki drugi pristupacniji katalizator za oksidaciju SO2 i nacin njegove upotrebe. Molim da odgovorite ako mozete u sto kracem roku, unaprijed hvala. Pozdrav.

Ime i prezime: Bruno Bertić bruno.bertic@gmail.com

 


Crna platina, koja se obično koristi kao katalizator, pravi se od amonijevog heksakloroplatinata tako da se ovaj otopi i zatim pola sata kuha u rastaljenom natrijevom nitratu pri 500 °C, nakon čega se smjesa ulije u vodu, prokuha i opere, a nastali smeđi talog (vjerojatno platinin dioksid) reducira vodikom u platinu. Dakle, posla ima malo više nego što si prvo mislio, a k tomu je prvi dio i malo teži. Ono što bi se moglo bez visokih temperatura je taloženje platine nekim neplemenitim metalom poput cinka ili aluminija tako da se prah ili komad metala jednostavno uroni u zakiseljenu otopinu platinine soli. Doduše, ne mogu jamčiti da će to raditi, a i prilično sam siguran da bi tako dobivena platina bila daleko slabiji katalizator od crne.

Oksidacija sumporovog dioksida (u sumporov trioksid) obično se izvodi uz vanadijev(V) oksid kao katalizator, i to pri nekih 500 °C. U ovom radu, koji se bavi mehanizmom te oksidacije uz platinu kao katalizator, spominju se temperature od nekih 400 °C, tako da se problemi dobivanja platine sad mogu proširiti s onima pri upotrebi iste kao katalizatora.

Usudio bih se reći da ovi pokusi nisu baš najlakši odabir. Ako ih stvarno misliš izvoditi, zanimalo bi me kako misliš pripraviti sumporov dioksid i što ćeš s nastalim sumporovim trioksidom (u industriji se on uvodi u čistu sumpornu kiselinu čime se dobiva tzv. oleum čijim se razređivanjem dobiva sumporna kiselina). Naime, njegova je reakcija s vodom eksplozivna, što čini čuvanje lošom idejom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija