0,615 g tvari molarne mase 78,33 g/mol otopi se u odmjernoj tikvici od 100 mL te nadopuni vodom do marke. 0,5 mL ove otopine stavi se u odmjernu tikvicu od 250 mL te nadopuni vodom do marke. Koliki je molarni apsorpcijski koeficijent te tvari na valnoj duljini od 254 nm ako 4 mL ove otopine u kiveti debljine 1 cm propusta 33,3 % svjetla ? e i mene zanima, zasto se u rjesenjima zanemaruje ovih 4 mL u cijelom postupku, meni je jasan cijeli postupak, i formule koje se koriste i sve to , samo mi nije jasno zasto se ne obraca pozornost na ovih 4 mL uopce ?

Ime i prezime: Dunja Majetić

Ako ti je sve jasno, kako ti onda nije jasno i da je taj volumen nebitan? Dok je god optički put dug 1 cm, a otopine dovoljno da kompletna zraka svjetlosti prolazi kroz nju, volumen može biti kakav god, bilo to 4 mL, 4 L ili 4 ZL.

Lambert-Beerov zakon:

A = εlc

to sasvim lijepo ilustrira jer govori da je apsorbancija jednaka umnošku apsorpcijskog koeficijenta, optičkog puta i koncentracije uzorka. Nigdje ni riječi, zapravo ni slova o volumenu.

Lako je moguće da je volumen ubačen baš zato da se zbune studenti. Po svemu sudeći podvala je uspješna.