Možete li mi molim Vas objasniti što se događa reakcijom vodikovog peroksida i manganovog (II) oksida i zašto dolazi do stvaranja pare? Hvala!

Ime i prezime: Klara Cikač klara.cikac@gmail.com

Za početak, prilično sam siguran da nisi radila s manganovim(II) oksidom, nego manganovim(IV) oksidom, a još sam sigurniji da između manganovih oksida i vodikovog peroksida nema nikakve reakcije. Ono što se događa je raspad vodikovog peroksida na vodu i kisik, a manganov dioksid tu služi kao katalizator. Kako je ta reakcija poprilično egzotermna, otopina vodikovog peroksida može se sasvim lijepo zagrijati, tako da pojava magle iznad nje ne bi trebala čuditi.

Ako si, radeći pokus, zamijetila još kakve čudne pojave, javi se opet, ali onda i opiši kako si ga radila i što se točno događalo. Puno je lakše objasniti opisane pojave, negoli one zamišljene.