Od čega se sastoji modra galica?

Ime i prezime: veronika bijelonjić veronika.bijelonjic@hotmail.com

Ako misliš na kemijski sastav, najbolji mogući odgovor je kemijska formula modre galice: CuSO4(H2O)5.

Za slučaj da ti nije poznato što kemijske formule znače, slova predstavljaju kemijske elemente, odnosno njihove atome, dok brojke govore koliko tih atoma ima. Primjerice, uz slova Cu, koja predstavljaju bakar, nema nijedne brojke, što znači da imaš jedan atom bakra (kemičari općenito ne pišu jedinice u formulama), a isti je slučaj i za slovo S, koje je simbol sumpora. Uz O, koje predstavlja kisik, imaš brojku 4 što znači da su prisutna četiri atoma kisika. Ako imaš nekakve zagrade, a izvan njih brojke, to znači da onoga što je u zagradi imaš onoliko koliko ti brojka veli. Za H2O ti je, nadam se, poznato da je kemijska formula vode (iz formule vidiš da ima dva atoma vodika i jedan atom kisika), a petica vani znači da imaš pet molekula vode.
Sveukupno to znači da će jedinka (bolje rečeno, formulska jedinka, odnosno najmanja moguća količina modre galice) modre galice imati po jedan atom bakra i sumpora, četiri atoma kisika i pet molekula vode. Isto tako možeš i brojati atom po atom pa reći da imaš po jedan atom bakra i sumpora, devet atoma kisika i deset atoma vodika.
S druge strane, ako ti je poznato da je sustavno ime modre galice bakrov(II) sulfat pentahidrat, vjerojatno ti je poznato i da je onaj jedan bakrov atom zapravo prisutan kao bakrov(II) kation, dok su sumporov atom i četiri atoma kisika zajedno povezani kao sulfatni anion. To znači da, pored elementarnog sastava, možeš reći i da se jedinka modre galice sastoji od bakrovog(II) kationa, sulfatnog aniona i pet molekula vode.

Ako pak ne znaš ništa o kemiji, a pred sobom imaš vreću modre galice, možeš reći i da se ona sastoji od modrih kristala.