.imaju li otopine octene kiseline i klorovodične kiseline iste koncentracije i isti pH? Objasni zašto?

Ime i prezime: Karmen Jeran jerankarmen1@gmail.com

Klorovodična kiselina je otopina klorovodika u vodi. Klorovodik je jaka kiselina, što znači da će u vodenoj otopini biti praktički potpuno disociran. Drugim riječima, onoliko koliko smo u vodi otopili molekula klorovodika, toliko će nastati vodikovih iona, H+(aq).

Octena je kiselina, s druge strane, slaba kiselina, što znači da će u vodenoj otopini octene kiseline većina molekula octene kiseline ostati u nedisociranom obliku, kao CH3COOH(aq), a tek manji dio molekula disocirat će u ione CH3COO(aq) i H+(aq). To, nadalje, znači da će porast koncentracije iona H+(aq) nastao dodatkom octene kiseline u vodu biti puno manji nego što će biti porast koncentracije H+(aq) nastao dodatkom iste množine klorovodika u identični volumen vode.

Iz tih razmatranja, a i znajući definiciju pH, nije teško dokučiti odgovor na postavljeno pitanje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr