Molim Vas odgovorite mi jer pišem ispit iz kemije ,a nisam baš razumio gradivo. ZAD. NAPIŠI ELEKTRONSKU KONFIGURACIJU, PUNU I SKRAĆENU ZA: a) Ca2+ b) element koji u 3. ljusci ima 4 elektrona c) Se2- El.konfiguraciju za kem. elemente znam napisati,ali ne i za ione.HVALA, ispit je 26.11.

Ime i prezime: MARIO BABIĆ natalija.babic0xnet.hr

Dva dana prije ispita nije baš najbolji čas za odlučiti pozabaviti se temama koje će biti na ispitu, a ne razumiješ ih. Srećom po tebe, od atomâ do ionâ nije dalek put, treba samo dodati ili maknuti elektrone. U slučaju kalcijevog kationa to znači da možeš prvo napisati konfiguraciju atoma kalcija i onda jednostavno obrisati zadnja dva elektrona koja si stavio. Za selenidni anion trebaš pak još dva dodati, slijedeći i dalje ista pravila popunjavanja kao i za neutralne atome. Ako ti je to komplicirano, možeš se i praviti da pišeš elektronsku konfiguraciju za element koji ima onoliko elektronâ kao i ion kojim se baviš. Primjerice, kalcijev kation ima jednak broj elektronâ kao i atom argona, dok selenidni anion po tom pitanju odgovara kriptonovom atomu.

Usput budi rečeno, mudro je uvijek ubaciti u tražilicu ključne riječi svoj pitanja. Ako si već napisao tamo "konfiguracij, sigurno si našao desetke odgovora od veće ili manje koristi, ali svakako na ovu temu.