Možete li mi reći koji su elementi pri normalnim uvjetima tekućine, koji čvrste tvari, a koji plinovi? I u kojem su agregacijskom stanju hidroksidi, oksidi, soli? I kako da znam što se dobro otapa u kiselininama, a što ne? npr. imam zadanu kemijsku jednadžbu: Ca(OH)2 + HClO > CaClO2 + H2O KAK SAD DA ZNAM AGREGACIJSKA STANJA REAKTANATA I PRODUKATA? hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Radovan Radovan@gmail.com

Što se tiče agregacijskih stanja elemenata, ova stranica trebala bi ti dati sve odgovore. Hidroksidi, oksidi i soli u pravilu su krutine, a izuzeci su oksidi nekih nemetalâ (CO, CO2, SO2...) te manganov(VII) oksid koji je pri normalnim uvjetima tekuć. Postoje i soli koje su pri normalnim uvjetima tekuće, i one se zovu ionskim tekućinama, ali to su sve odreda organske tvari. U kiselinama se općenito otapaju metali te metalni oksidi i hidroksidi. Izuzetke i preciznija pravila treba jednostavno naučiti.
Agregacijska stanja ne možeš uvijek znati, ali često možeš koristiti što znaš o tim spojevima i reakcijama da ih pogodiš. Ipak, općenito nije pošteno od sastavljača zadataka da traže da se agregacijska stanja uče napamet. U konkretnom slučaju jedan reaktant je hipoklorasta kiselina koja kao takva može jedino postojati otopljena u vodi, i to u smjesi s klorovodičnom kiselinom. To znači da će produkt nužno isto biti otopljen u vodi, dok je voda po svoj prilici tekuća. Kalcijev hidroksid može biti i krut i otopljen u vodi.