Poštovani, imamo za zadatak napraviti pokus iz organske kemije (možemo upotrijebiti sljedeće: od alkohola etanol i glicerol, od karboksilnih kiselina ocat (jabučni i vinski) te limunsku kiselinu, estere, masna ulja, sapune i deterdžente, bjelančevine, od enzima proteazu, šećere i nukleinsku kiselinu). Znači u pokusu mi treba makar jedna od tih navedenih spojeva. Zadatak treba obaviti kod kuće, znači od pribora što mi je dostupno u kućanstvu. Našla sam pokus za dobivanje etil-acetata, ali naravno nemam potrebnu aparaturu. Ako imate kakvu ideju da izvršim taj pokus od stvari koje svatko ima kod kuće, bila bih jako zahvalna. Ili date primjer nekog drugog jednostavnog pokusa od kemikalija i pribora koje imam kod kuće. Hvala unaprijed! :)

Ime i prezime: Ina Cirkveni cirkveni96@gmail.com

 


Sve što sam rekao Josipi i Valentini, vrijedi i za tebe: teže je odlučiti se za nešto, negoli naći nešto. Pogledaj izvore koje preporučam, teško da nema baš ničega.

Što se tiče priprave etilnog acetata, moglo bi se to improvizirati. Čak mi se čini da je teže dobaviti reaktante, negoli sklopiti aparaturu, tako da ću krenuti od njih. Čiste octene kiseline u prodaji nema, ali u nekim se dućanima može naći octena esencija ilitiga 80 %-tna octena kiselina. Isto tako nema ni čistog etanola, ali zato bude 96 %-tnog špirita. Moguće je da bi i 80 %-tni bio upotrebljiv. Sumporna kiselina je već malo problematičnija. Koncentrirane vjerojatno nema u slobodnoj prodaji, ali svojedobno sam po nekim benzinskim crpkama viđao 40 ili 60 %-tnu. Sve skupa je to puno previše vode, ali ako je cilj samo osjetiti miris etilnog acetata, trebalo bi funkcionirati.
Sad možemo na aparaturu. Priprava estera svodi se na kuhanje i destilaciju smjese etanola, octene kiseline i sumporne kiseline. Octenu kiselinu je mudro imati u ovećem suvišku, a sumporne treba dodati svega nekoliko kapi, da se otopina pristojno zakiseli. No, gdje to kuhati? Odgovor je bilo gdje. Bitno je samo da posuda ne prsne i da ne bude metalna, zbog sumporne kiseline. Ako je etanol u sumanjku, tvar koja će prva hlapiti bit će upravo etilni acetat, a njegov je miris vrlo prepoznatljiv. Ako je pak cilj dobiti nekoliko kapi produkta, onda je najlakše posudu poklopiti, na poklopac staviti hladnu i mokru krpu i onda pričekati da se na njemu nešto kondenzira. Ako miris odgovara etilnom acetatu, pokus je uspio.

Usput, s proteinima se mogu raditi užasno jednostavni pokusi. Primjerice, ako nakapaš octene kiseline u mlijeko, ono bi se trebalo zgrušati. Zanimljivo je i usporediti promjene na polovicama svježe prerezane jabuke ako jednu namažeš limunom, a drugu ne. Može se čak i u biokemiju, treba samo dobaviti kvasca, razmutiti ga u vodi i dodati šećera. Što se tu točno događa, ostavljam tebi.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija