Dobar dan! Je li ovo točna jednadžba za otopinu sode bikarbone i fenolftaleina: NaHCO3+C20H14O4= NaHCO3+H2O+CO2? Koja je kemijska jednadžba za smjesu octa i metiloranža? Koja je za smjesu vode i metiloranža?

Ime i prezime: Magdalena Koprek magdalena.koprek@hi.t-com.hr

 


Jednadžba koju si napisala ne valja. Niti je izjednačena, niti opisuje promjenu koja se zbiva kad se nađu zajedno fenolftalein i natrijev hidrogenkarbonat. Ono što se u njihovom kontaktu dogodi je to da bazični hidrogenkarbonatni ion makne jedan proton s fenolftaleina:

HCO3(aq) + C20H14O4(aq) → H2O(l) + CO2(aq) + C20H13O4(aq)

Doduše, tu treba imati na umu da se indikatori, u što spadaju fenolftalein i metiloranž, u otopine dodaju u vrlo malim količinama. Zbog toga doseg reakcija njih i kiselina ili baza otopljenih u vodi redovito bude daleko manji od količina tih količina i baza. Kako je svrha indikatorâ da se pomoću boje pokaže kakva je vrijednost pH neke otopine, ne smije ih se dodati tako puno da bi bitno utjecali na kiselost. S druge strane, njihova jaka obojenost omogućava da se i u takvim količinama boja uredno vidi, kao i njezine promjene. Sve skupa to znači da indikatori obično budu prisutni više kao glasnici stanja sustava, negoli kao reagirajuće vrste, iako se s njima svakako događaju promjene.

Kod metiloranža, čija je molekulska formula C14H14N3SO3Na, ono što daje žutu boju je anion C14H14N3SO3. U kiselom se taj anion protonira u crveni zwitterion C14H15N3SO3. Ako je metiloranž otopljen u octu, očito će izvor protonâ biti octena kiselina. Ako je pak otopljen u vodi, otopina će biti žuta jer je metiloranž crven tek kad pH padne ispod 4,5. Drugim riječima, nema tu neke reakcije, sve ostaje kako je i bilo.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija