Zadatak glasi: "Neki aciklički ugljikovodik s nerazgranatim lancem ima molarnu masu 54 g/mol. Svi ugljikovi atomi u molekuli tog spoja leže u istoj ravnini. Napišite njegovu strukturnu formulu." Što bih trebala zaključiti iz podatka da su svi ugljikovi atomu u molekuli spoja u istoj ravnini. Rješenje zadatka je strukturna formula butdiena, iz čega sam mogla zaključiti da su prisutne dvije dvostruke veze? Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Mateja M. karatecid@gmail.com

Zadatak se rješava s malo kombinatorike. U 54 g/mol "stane" najviše 4 atoma ugljika, a kraj njih ostane još prostora za šest vodikovih atoma. Pokušaš li umjesto toga staviti tri ugljikova atoma, koja zajedno pokriju 36 g/mol, ostane još 18 g/mol, odnosno 18 vodikovih atoma, što je više nego dvostruko previše za propan. Tako da se vraćamo derivatima butana. Formula butana je C4H10, dok spoj iz zadatka ima formulu C4H6. Četiri vodikova atoma manje mogu značiti dvije dvostruke veze, dva prstena, prsten i dvostruku vezu te jednu trostruku vezu. Kako zadatak veli da je spoj aciklički, ostaju dvije dvostruke i jedna trostruka veza. Trostruku vezu možeš staviti na sredinu ili kraj molekule, dok dvostruke veze možeš staviti na početak i kraj ili jednu za drugom (takav spoj spada u alene). Nacrtaš li sve te spojeve (skupa s cis- i trans-buta-1,3-dienom), možeš zamijetiti da su kod svih njih svi ugljikovi atomi uvijek u istoj ravnini. U slučaju but-2-ina oni su čak i na istom pravcu. Posljedično, nemam pojma što su vrli autori imali na umu. Možda su mislili na sve atome, što bi isključilo spojeve s metilnim skupinama. A možda nisu uopće mislili.