Možete li mi molim Vas dati poveznicu između entalpije veze i standardne reakcijske entalpije u kontekstu teorije i zadataka. (Kako dobiti jedno pomoću drugoga, kakve veze imaju jedno s drugim?) Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Mateja M. karatecid@gmail.com

Kako su kemijske reakcije u svojoj biti procesi u kojima veze nastaju i nestaju, očito postoji nekakva veza između reakcijskih entalpija i entalpija veza. U reakcijama jednostavnih molekula, poput npr. vodika i kisika, kidanje i nastajanje veza jedino je što se zbiva, tako da bi reakcijska entalpija trebala odgovarati razlici u entalpiji nastalih i nestalih veza. Pogledaš li reaktante i produkt reakcije:

2 H2 + O2 → 2 H2O

vidiš da su zajedno s reaktantima nestale i dvije veze H―H te jedna veza O=O (o naravi te veze nešto malo ovdje, a više ovdje), dok nastaju četiri veze O―H. Ako znaš entalpije tih veza, možeš iz njih izračunati i entalpiju reakcije.
Reakcije većih molekula, kao i one u otopinama, donose komplikacije, jer se pored entalpija veza nađu i doprinosi intermolekulskih reakcija te molekulskih konformacija, tako da ova načela ispadaju manje ili više neprikladna za procjenu reakcijskih entalpija.