Zdravo, trebaju mi opste formule za oksidaciju(sagorijevanje) alkana,alkena,alkina.Nama je profesor dao samo jednu CnH2n+2+(3n+1)/2--->nCO2+(n+1)+H2O i prema ovoj formuli ne mogu izracunati butan??

Ime i prezime: Darko Maros winchester_mill@hotmail.com

U formuli koju si napisao pokraj "(3n + 1)/2 nedostaje "O2, dok je "+" iza (n + 1) suvišan, tako da bi stvarno to trebalo izgledati ovako:

CnH2n + 2 + (3n + 1)/2 O2n CO2 + (n + 1) H2O

Nadam se da je to jedini problem koji imaš jer je jednadžba inače dobra. Sve što trebaš je uvrstiti n = 4 i ispast će ti jednadžba gorenja butana.

Opću jednadžbu gorenja bilo kojeg ugljikovodika napisao sam ovdje. Doduše, za nju, kao i za onu prije, moram dometnuti da su jedino smislene kao vježbe u izjednačavanju jednadžbi. U svojih sad već petnaest godina kako se gotovo svakodnevno susrećem s kemijskim jednadžbama nije mi nikad zatrebala nijedna opća reakcijska jednadžba, osim kad bih odgovarao na ovakva pitanja.