Dobar dan! 7. sam razred, možete li mi preporučiti neke zanimljive pokuse za dodatnu nastavu (po mogućnosti s nekim kemikalijama kao npr. kalijev permanganat, cink, sumpor, modra galica i sl.), možda neke pokuse koji su za više razrede (da ne budu baš jako jednostavni), ali voljela bih da budu zanimljivije promjene i zaključci. Usput, ako mi možete reći gdje bih mogla u Varaždinu nabaviti nabrojene kemikalije? Hvala puno unaprijed!

Ime i prezime: Magdalena Koprek magdalena.koprek@hi.t-com.hr

Gdje tražiti ideje za pokuse, pisao sam ovdje. Pisao sam često i o nabavi, tako da bi pretraga po starijim odgovorima trebala dati nekoliko ideja, kako za spomenute, tako i za druge tvari. Utipkaj u tražilicu riječi poput "nabaviti" ili "dobaviti" pa ćeš naći nekolicinu odgovora koje se bave tom tematikom. Inače, sumpor i modru galicu trebalo bi se moći naći u poljoprivrednim apotekama, dok bi kalijevog permanganata trebalo biti u ljekarnama. Ako nema u jednoj, možda ima u drugoj. Osim za kemiju, ta se tvar koristi i za tretiranje kožnih bolesti pa bi bilo čudno da je više nema u prodaji. Cink pak vjerojatno imaš doma, u baterijama. Naime, klasične (ne alkalne, a niti one punjive) baterije kao anodu imaju cink, a ta anoda ujedno je i omotač baterije. Ako ti ne treba puno cinka, možeš jednostavno kupiti i rastaviti bateriju. Ako ti treba više, predstoji ti potraga za nekim tko radi na odlagalištu metalnog otpada. Tamo bi trebali imati svačega.
Općenito, potraga za kemikalijama najuspješnija će biti ako se držiš polica s materijalima za kolače ili sredstva za čišćenje, ili ako odeš u kakvu poljoprivrednu apoteku. Počesto ćeš naći na trivijalna ili pravo zastarjela imena, poput kristalne sode ili octene esencije, ali tvari koje se iza njih skrivaju u pravilu su dovoljno čiste za pokuse kod kuće.
I, jasno, nemoj zaboraviti nastavnika kemije. Ako ima volje držati dodatnu nastavu, možda će htjeti i udijeliti poneku teže dobavljivu tvar.