Poštovanje! Zanima me imate li možda podatak o entalpiji NH4+(aq) i Cl-(ag)? Naime, zadana mi je jednadžba otapanja NH4Cl(s)u vodi čime nastaje NH4+(ag) i Cl-(aq). Moram izračunati reakcijsku entalpiju, a moja tablica sadrži samo podatak o entalpiji reaktanta NH4Cl(s). Podatak o entalpiji produkata NH4+(ag)i Cl-(aq)nigdje ne mogu naći. Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Tea Forjan teaforjan5@gmail.com

Entalpiju otapanja amonijevog klorida možeš naći ovdje, s tim da su to podaci za idealne sustave, dok će u stvarnosti trebati manje ili veće korekcije (primjerice, nije isto otapaš li amonijev klorid u čistoj vodi ili u vodi u kojoj već ima amonijevog klorida). Tako da računati baš i ne treba.
Ako tvoj zadatak kojim slučajem cilja na primjenu Hessovog zakona ili možda Born-Haberove cikluse, onda ti predstoji naći ne samo entalpije otapanja pojedinih iona, nego i energiju kristalne rešetke (koja po računu iznosi –653 kJ/mol, a odnosi se na energiju koja se oslobodi kad se plinoviti ioni kondenziraju u sol).