Poz! Treba mi ideja za neki pokus vezan uz alkohole/glicerole/karboksilne kiseline/estere/masti/ulja/sapune/deterdzente/secere/aminokiseline/proteine/enzime/nukleinske kiseline/vitamine..bilo sto od toga, samo da pokus ne zahtjeva neke tesko dostupne kemikalije i trebam objasnjenje tog pokusa napisano kemijskim reakcijama i zakljucak :) hvalaa!

Ime i prezime: Valentina sinovirulzz.sb@gmail.com

Što sam napisao Josipi, vrijedi i za tebe: pokusâ ima i treba se samo odlučiti.
Što se pak tiče objašnjenja i zaključka, jedno ćeš vjerojatno naći tamo gdje nađeš opis pokusa, dok ćeš zaključke morati izvesti sama. Obično je najmudrije, kad se radi o demonstracijskim pokusima, pitati se što se njima demonstrira. Primjerice, izvodiš li Fehlingovu probu, možeš ili pokazati da se u prisustvu aldehidâ pojavi crveni talog, ili da u nečemu ima aldehidâ (npr. glukoze), ili da neka tvar jest aldehid, a ne npr. keton. Praviš li pak estere, zaključak će se vjerojatno držati toga da se oni mogu lako spraviti na način na koji si ih spravljala (ili da tomu nije tako, ako pokus ne uspije), a možda i toga kako općenito mirišu.