trebam pomoć s ovim jednadžbama i s kemijskim jednadžbama općenito CaCO3 + H4SiO4 NH3 + HNO3 Mg + Cl2 Na2O + HCN zanima me kako da ih najlakše izjednačim i odredim agregatna stanja, i kako da znam kada je neki spoj(atom, molekula kiselina) u tekućem, čvrstom ili plinovitom stanju unaprijed hvala

Ime i prezime: Karlo K. karloka16@gmail.com

 


Ovisno o tomu koliko se želiš približiti stvarnosti, ovi zadaci mogu biti lagani, ali i sasvim pristojno teški, ako ne i nerješivi. Krenut ću prvo s agregacijskim stanjima, odnosno informacijama koje bi trebale pomoći koliko se već tu može pomoći (općenito, nije pošteno ne zadati agregacijska stanja jer nije uvijek nužno da se spoj pojavi baš u točno određenomu). Kalcijev karbonat općenito nije ni u čemu topljiv, barem ne ako misli ostati kalcijev karbonat. Ortosilicijeva kiselina je kao takva detektirana samo u jako razrijeđenim otopinama i to ne baš posve sama. Amonijak je pri nama normalnim uvjetima plin, a inače se vrlo dobro otapa u vodi. Dušična kiselina je eksplozivna tekućina koja se u bilo kojem omjeru miješa s vodom. Talište magnezija iznosi 650 °C. Klor je pri nama normalnim uvjetima plin koji se u vodi umjereno dobro otapa dajući pritom i manje količine klorovodične i hipokloraste kiseline. Natrijev oksid se tali pri 1132 °C, a s vodom burno reagira dajući natrijevu lužinu. Cijanovodik je otrovan plin koji se u vodi vrlo dobro otapa.

A sad na reakcije. U prvoj ćeš vrlo vjerojatno dobiti neki rusvaj od kalcijevih silikata, ali možeš se praviti da će nastati ortosilikat, Ca2SiO4. Druga, ako uvodiš amonijak u čistu dušičnu kiselinu, vjerojatno brzo prelazi u eksploziju, ali ako se držiš otopina, dobit ćeš amonijev nitrat. Treća bi trebala dati magnezijev klorid, pod uvjetom da uz klor nema drugih plinova, a za ovo s natrijevim oksidom nisam siguran. Možda će biti pristojni i jednostavno dati vodu i natrijev cijanid, a možda ispadne kakva kompleksna smjesa. Da pravim natrijev cijanid, sigurno bih izbjegao i cijanovodik i natrijev oksid. Jedan može progristi kožu, a drugi ubiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija