Poštovani, molim Vas da mi pomognete oko ovog pitanja. Ako moram provesti nukleofilnu adiciju na karbonilnu skupinu, u mom slučaju cijanhidridnu, a spoj sadrži više karbonilnih skupina, kako ću znati na koju karbonilnu skupinu trebam adirati ?

Ime i prezime: Rafaela Bilić rafaela.bilic96@gmail.com

Sve ovisi kakve karbonile imaš. Amidi, esteri i karboksilne kiseline uopće ne reagiraju s cijanidima, acilni halogenidi dat će acilne cijanide, dok će aldehidi i ketoni dati cijanhidrine. Aldehidi su općenito reaktivniji od ketonâ, a isto tako postoje i razlike između aromatskih i alifatskih karbonila te utjecaji susjednih funkcionalnih skupina. I naravno, kod svih tih papirnatih reakcija treba imati na umu da su to naše projekcije. Stvarnost se događa u laboratoriju.