Dobar dan,8 sam razred razumijem veličinu gradiva u 8 ra,ali neka pitanja iz radne koja su iz 7 razreda me muče (knjige iz 7 razred nažalost nemam)Totalno sam izgubljen a internet ne pomaže. A) Izračunaj masu 8 molekula sumpora i izrazi u daltonima. B)Izračunaj masu sumporova(IV)oksida koja nastaje gorenjem 32g sumpora C)Koliko se kilograma živog vapna može prirediti žaranjem 100 kg kalcijeva karbonata? Hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Luka Štrbenac ZexxGame@gmail.com

 


Krenut ću od Interneta, jer mi se čini da tu itekako ima mjesta za napredak. I neću tu ići daleko, neću čak ni napustiti stranice E-škole. Naime, nešto iznad formulara u kojem se mogu postaviti pitanja E-školi piše da treba prvo pretražiti starije odgovore. To nije stavljeno tek tako. Mnoga pitanja pojavljuju se svake godine, počesto u posve identičnom obliku, što znači da je lako moguće da je na pitanje koje imaš već odgovoreno.
Za razliku od Googleove tražilice, koja je danas moćan sustav i počesto sklona razmišljati umjesto svojih korisnika, ona E-školina radi samo s vlastitom bazom podataka i traži točno ono što joj kažeš, bez puno dodatnih mogućnosti. Iako ju to čini pravo nikakvom, ponekad ispada i korisno, jer možeš lako pretraživati po ključnim riječima. A to je upravo ono što smjeram napraviti s tvojim zadacima.

U prvomu imaš sumpor i daltone te možda frazu "izračunaj masu" pa da vidimo kamo to vodi (držat ću se opcije "traži riječi unutar pitanja"). "Sumpor" izbacuje 199 odgovora, a jedan od prvih je ovaj. Iako nije identičan tvojem zadatku, njegov princip jest, tako da dalje ne trebaš tražiti. Tek bi ti moglo biti od koristi da znaš da je elementarni sumpor kakav najčešće nalaziš u prirodi građen od molekula S8.

U drugomu opet nema kričavo specifičnih riječi pa je možda najbolje krenuti od "sumporova(IV) oksida". Taj upit ne daje ništa korisno, ali isto tako nije niti jedini način na koji se isti pojam može zapisati pa treba pogledati i "sumporova dioksida", "sumporovog(IV) oksida" i "sumporovog dioksida". Nažalost, ni od ove tri mogućnosti nema ništa korisno, tako da treba mijenjati taktiku. Riječ "gorenjem" opet ne daje ništa, dok "izračunaj masu" izbacuje 39 pitanja (skupa s ovim tebi). Nijedno od njih nije jednako tvojem, ali nekoliko ih se odnosi na računanje mase produkta neke reakcije, od kojih ovaj i ovaj daju upute kako riješiti takve zadatke. Iz tih uputa vidi se da je princip rješavanja taj da prvo odrediš koliko molekula produkta nastaje po molekuli reaktanta, a onda pomoću tog omjera, omjera relativnih molekulskih masa produkta i reaktanta te početne mase reaktanta izračunaš masu produkta.

Treći zadatak očito se vodi istim principima, tako da to što traženje po riječima "žarenjem" ili "vapna" ne daje ništa korisno nije od osobite štete.

Kako je moguće da one kratke upute neće biti dostatne, sklopit ću ovdje jedan srodan, ali drugačiji primjer. Recimo da je spaljeno 100 g etana i da treba doznati koliko se pritom oslobodilo ugljikovog dioksida.
Prvo što ti treba je jednadžba kemijske reakcije:

2 C2H6 + 7 O2 → 4 CO2 + 6 H2O

Iz nje vidiš da po molekuli etana nastaju dvije molekule ugljikovog dioksida, što možeš izraziti i formulom:

N(CO2) = 2∙N(C2H6)

Ono što trebaš izračunati je masa ugljikovog dioksida, a ona se s brojem molekula može povezati preko mase jedne molekule odnosno relativne molekulske mase:

N(CO2) = m(CO2)/mf(CO2)

= m(CO2)/(Mr(CO2)∙u)

Isto možeš učiniti i za etan:

N(C2H6) = m(C2H6)/(Mr(C2H6)∙u)

Obje vrijednosti možeš sad ubaciti u prvi izraz:

m(CO2)/(Mr(CO2)∙u) = 2∙m(C2H6)/(Mr(C2H6)∙u)

koji se onda, budući da obje strane u nazivniku imaju unificiranu atomsku jedinicu mase, može pojednostavniti u:

m(CO2)/Mr(CO2) = 2∙m(C2H6)/Mr(C2H6)

Molekulske mase obaju sudionika reakcije mogu se izračunati pomoću tablice periodnog sustava elemenata, tako da je taj izraz zapravo jednadžba s jednom nepoznanicom, što je vrlo lako riješiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija