Pozdrav,dobila sam pokus iz kemije.Ovako glasi:"U lončić istresi sadrzaj jedne vrećice limunske kiseline i dodaji,uz miješanje,malo po malo vodu dok ne dobiješ homogenu pastu.Tada počni polagano i pažljivo zagrijavati na ploči štednjaka ili kuhala da se pasta otopi.Ostavi da se hladi na mirnom mjestu.KAKVA JE TO OTOPINA?Kad se otopina sasvim ohladi ubaci jedan kristalić limunske kiselina.ŠTO SE DOGODI?" Treba obrazloziti koja svojstva,pojave ili zakoni su istrazeni ovim pokusom i koji je zakljucak,unaprijed hvala...

Ime i prezime: Mirela Bogdanovic mirela.bogdanovic5@gmail.com

Kako nisi rekla gdje zapinješ, nego samo opisala svoju zadaću, ne mogu ti puno pomoći (a raditi tvoju zadaću umjesto tebe ne mislim). Preporučio bih stoga da se opet javiš, i to s opisom toga što si vidjela i što te točno s pokusom muči. Ako još nisi izvela pokus, bit će ti korisno znati da će lijepo ići ako na 250 g limunske kiseline naliješ oko 60 mL (ili trećinu čaše od 2 dL) vode. Također, i bez izvođenja pokusa očito je da se baviš otopinama i topljivošću, tako da ćeš mnoge odgovore vjerojatno naći u vlastitom udžbeniku kemije.