Nalaz analize zemlje s fotometrom HANNA INSTRUMENTS je: NO3=152mg/L ili NO3-N=34mg/L P2O5=9mg/L ili P=4mg/L ili PO3/4=12,5mg/L K2O=8mg/L ILI K+=6mg/L PITANJE Što to točno znači, odn. kako bi to pisalo kao NPK omjer na vrećama umjetnog gnojiva u trgovinama. npr. NPK 10/20/30

Ime i prezime: Anđelko Jurić andelko.juric@inet.hr

Omjer NPK na vrećama umjetnog gnojiva odnosi se na masene udjele dušika, fosfora i kalija u tom gnojivu. Međutim, dok se prva brojka stvarno odnosi na elementarni dušik, druga i treća odnose se na okside: P na P2O5, a K na K2O. To znači da gnojivo NPK 10-20-30 sadrži 10 % dušika, 20 % fosfora kao P2O5 i 30 % kalija kao K2O (pri čemu ti spojevi u gnojivu uopće nisu prisutni), odnosno 8,72 % fosfora i 24,9 & kalija. Razlozi za takav način izražavanja sastava mogu se ukratko nazvati povijesnima.
Brojke koje ti imaš po dimenziji su masene koncentracije, što mogu shvatiti kao koncentracije po volumenu zemlje, ali isto tako i kao koncentracije po volumenu uzorka. Kako sam se dosad susretao isključivo s masenim udjelima kao načinom izražavanja sastava tla, prva bi mi opcija bila u najmanju ruku čudna. Druga, smislenija opcija iziskuje pak da znam i način na koji je tlo uzorkovano. Ime i vrsta instrumenta ukazuju da se radilo s otopinama, ali ne pomažu puno u interpretaciji brojki. Tako da su one do daljnjega beznačajne.
Ako opišeš metodu kojom je analiziran uzorak tla, mogu pomoći u tumačenju, ali i sad mogu reći da nema puno smisla sastav tla navoditi kao sastav gnojiva. Brojke bi ispale smiješno male, budući su da tipični maseni udjeli tih elemenata ispod jednog postotka (osim ako svrha toga nije pokazati da gnojivo sadrži puno više tih elemenata negoli tlo).