Pozdrav, evo mene opet :) Zanima me ako je 2-etil-3-metilbutan također i iheptan, možemo li kod npr. izomera diklorbutana striktno premještati dva atoma klora po glavnom lancu ili možemo napraviti spoj kao što je npr. 1,1-diklor-2-metilpropan? Kada smo već kod "diklora" kada slažemo ime ugljikovodika gledamo li slovo d ili k? Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Mateja M. karatecid@gmail.com

2-etil-3-metilbutan je zapravo 2,3-dimetilpentan. Nacrtaš li spoj koji odgovara imenu koje navodiš, lako ćeš uočiti da najdulji lanac sadrži pet, a ne četiri ugljikova atoma. Ako pod "iheptan" misliš na izomer heptana, onda si u pravu, jer heptan i 2,3-dimetilpentan imaju istu molekulsku formulu. Ako pak misliš na izoheptan, onda već nisi, jer se to ime odnosi jedino na 2-metilheksan. Općenito, predmetak "izo" u trivijalnim imenima alkanâ označava izomere koji imaju metilnu skupinu na drugom atomu, a najdulji je lanac za jedan ugljikov atom kraći, odnosno one koji se dobiju tako da se prvi atom ugljičnog lanca premjesti na treći. Tako je izobutan isto što i 2-metilpropan, izopentan isto što i 2-metilbutan itd.

Drugo pitanje također mi nije skroz jasno pa ću opet improvizirati. Klorovi atomi mogu biti bilo gdje, pa tako i na istom ugljikovom atomu (što znači da je spoj koji si imenovala savršeno moguć, a usput i ispravno imenovan). Ako se pitaš kako imenovati spoj koji ima halogene atome i više od jednog mogućeg ugljičnog lanca, onda je logika ta da prvo prepoznaš koji je najdulji lanac i imenuješ spoj po njemu, a onda ugljikove atome obrojčiš tako da halogeni atomi dobiju što manje brojke. Ako postoji više mogućih izbora za glavni lanac, kao u spoju koji si spomenula, onda biraš onaj koji sadrži najviše halogenih atoma (ili one s najvećim atomskim brojem). Zbog toga je ime koje si napisala ispravno, dok npr. ime 2-(diklormetil)propan to ne bi bilo. Isto tako, pogrešno bi bilo spoj nazvati 3,3-diklor-2-metilpropan, jer klorovi atomi mogu dobiti i manji lokant od trojke.
U slučaju ovog spoja oba moguća glavna lanca na kojima bi bio klorov atom imaju po četiri ugljikova atoma, dok onaj koji ih nema sadrži njih pet. Zbog toga je temelj imena očito pentan, a klorov se atom pridružuje metilnoj skupini, tako da je ispravno ime spoja 3-(klormetil)pentan.

Jednostavan odgovor na treće pitanje je "k", ali to pravilo da se riječ koja označava brojku ne uzima u obzir ima svojih ograničenja. Naime, ako je taj predmetak početak imena neke složenije skupine (npr. dimetilamino-), onda se kreće od stvarnog početka imena, a ne prvog njegovog dijela koji ne označava brojku.