Zdravo! Molim Vas da mi pomognete. Treba da napisem pripremu casa za lekciju Analiza i sinteza. Da li znate neku zanimljivost vezanu za analizu i sintezu ,sto bi bilo interesantno djeci u osnovnoj skoli. Unaprjed hvala.

Ime i prezime: Tijana tijanadelic93@gmail.com

Kad sam išao u osnovnu školu, rado sam čitao knjige za više razrede, tako da bi to mogao biti dobar početak. Jednostavno usporediti knjige za osnovnu školu i one za srednju pa uzeti iz potonjih one informacije kojih u prvima nema, a koje opet nisu suviše zahtjevne. Jasno, to će vrijediti ako se radi o dodatnoj nastavi. Ako je nastava redovna, sve kreće od odgovarajućeg udžbenika.
Što se mene osobno tiče, sve dodatne stvari kojih u udžbeniku nema bile bi pokusi, što demonstracijski, što oni koje izvode sami učenici. Od prvih, zanimljivo bi bilo spaliti komad natrija u kloru, komad magnezija na zraku, zatim smjesu željeza i sumpora, a konačno i sam sumpor na zraku. Sve su to lijepi primjeri sinteze spojeva iz elemenata. Analiza je malo kompliciranija ako se misli na vrstu reakcije jer nije da ih ima baš puno u kojima će se neki spoj razvaliti na elemente. Ipak, ako se držimo toga da analiza vodi prema jednostavnijim tvarima, prolazi i žarenje modre galice kojim nastaju voda i bezvodni bakrov(II) sulfat, prilikom kojega plava boja prijeđe u bijelu (i lako se vrati nazad u plavu dodatkom vode). Moglo bi se isto tako i žariti amonijev klorid u epruveti, što dovodi do njegovog raspada na klorovodik i amonijak, koji pak hlađenjem opet daju početni spoj. Nešto dinamičniji pokus koji uključuje i sintezu i analizu spravljanje je i detonacija dušikovog trijodida. Neke od pokusa, uz odgovarajući nadzor i zaštitu, mogli bi izvoditi i učenici, ali vjerojatno je s ovoliko vatre mudrije držati ih podalje.
Toliko o pokusima. Ako treba dodatnih zanimljivosti o kojima bi se samo pričalo ili pokazivalo slike, preporučam baciti se u popularnoznanstvenu kemijsku literaturu. Gdje ju naći, nadam se da ne trebam posebno objašnjavati.