Zanima me imenovanje organskih spojeva u kojima se nalazi npr. dvostruka veza, ciklička i aciklička alkilna skupina i halogeni element.Koji od ta tri faktora treba imati najmanji broj tj. koji ima prednost pri imenovanju ugljikovodika. Unaprijed puno hvala :)

Ime i prezime: Mateja M. karatecid@gmail.com

Sve ovisi kako su raspoređeni. Načelno, u imenovanju organskog spoja kreće se od toga da se pronađe najdulji lanac ili prsten ugljikovih atoma. Ako imaš i lanac i prsten, biraš ono što nosi funkcionalnu skupinu s najvećim prioritetom, što u slučaju ugljikovodikâ jednostavno znači ono koje sadrži najviše ugljikovih atoma. Dvostruke veze i atomi halogenih elemenata dolaze na red kad treba obrojčiti atome. Gleda se uvijek tako da brojke koje označavaju pozicije supstituenata budu što manje, a ako dođe do toga da različite funkcionalne skupine imaju istu relativnu poziciju u lancu, samo sa suprotnih krajeva, onda će se brojke ravnati po onima s višim prioritetima. No, to što sam opisao i dalje ne pokriva čak ni sve jednostavne spojeve, tako da se u nomenklaturnim pitanjima najbolje držati konkretnih primjera i osnovnih pravila. Mnoštvo odgovorâ o kemijskoj nomenklaturi možeš naći u arhivi. Neki od njih bave se konkretnim primjerima, neki općim pravilima, tako da preporučam pogledati što više njih.
Usput, ako imaš na umu neke konkretne spojeve, možda bi bilo bolje da ih nacrtaš i pošalješ poveznice do slika u novom pitanju. U najgorem slučaju možeš nacrtati na papir pa poslikati, ali Internet je isto pun alatâ za crtanje molekula, poput npr. ove stranice, koje, ako i ne nude mogućnost spremanja slike, sigurno nisu imune na "Print Screen". Postaviti sliku na kakvu stranicu poput Imgura ne bi trebalo biti problem.