Poštovani, možete li mi objasniti zašto u elektrolizi natrijevog klorida u prostor oko anode dodajemo kap otopine tinte? Što njome dokazujemo zapravo? Hvala unaprijed na odgovoru i lijep pozdrav!

Ime i prezime: Sebastian Rene Jepure mia.sebastian@live.at

 


Natrijev klorid može se elektrolizirati kao talina i kao otopina, a u ovom se slučaju dosta očito radi o vodenoj otopini. Tintu osobno nisam nikad dodavao, tako da si, s obzirom na to da mi je elektroliza uspijevala sve dok mi jednom nije pregorio adapter, na pravom putu kad se pitaš što se time dokazuje (jer za samu elektrolizu očito nije bitna). A kako se tinta dodaje u prostor anode, očito to nešto mora baš tamo nastajati. I sad je pitanje što tamo nastaje i zašto bi tinta to dokazala.
Na to pitanje može se odgovoriti vrlo kratko, ali od takvih odgovora nema dugoročne koristi, pogotovo ne ako čak ni ne vidiš pokus (ako jesi, dalje se trebaš prisjetiti viđenog, ako nisi, onda ga svakako izvedi, makar i doma). Stoga ću se dalje posvetiti uobičajenoj svojoj raboti kod pitanja o pokusima – protupitanjima. Što se dogodi kad se u vodenu otopinu soli umetnu elektrode i pusti (istosmjerna struja)? Kako izgledaju nastale tvari? Kakve su boje, kakvih agregacijskih stanja? Što se dogodi s tintom kad se doda u prostor oko anode, a što kad se doda u prostor oko katode (zašto ne i to)? Je li ti možda poznato što nastaje elektrolizom vodene otopine natrijevog klorida? (Ako nije, upiši u tražilicu "elektroliz" pa ćeš naći mnoštvo odgovora o elektrolizi, neki od kojih se dotiču i ove s natrijevim kloridom.) Koliko poznaješ kemijskih tvari koje djeluju kao izbjeljivači tj. uklanjaju boju kad se nađu s njom u kontaktu? Što znaš o kloru, kisiku i vodiku?
Nadam se da će ovo biti od koristi.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija