čemu je jednaka kovalentna veza u ionskim spojevima?

Ime i prezime: Martin Jozić zvonimir.jozicvk@vu.t-com.hr

Ako misliš na kemijsku vezu koja je prisutna u ionskim spojevima, a koja je za njihovu strukturu od iste važnosti kao i kovalentna veza u kovalentnim spojevima, onda je odgovor dosta očito ionska veza. Međutim, kod takove podjele dosta je zgodno imati na umu da su ionska i kovalentna veza samo krajnji slučajevi načinâ na koji atomi međusobno izmjenjuju elektrone. U slučaju savršeno kovalentne veze (koja postoji samo među parovima istovrsnih atoma) po jedan valentni elektron iz svakog atoma zajednički formiraju tzv. vezni par koji je jednoliko raspoređen oko obaju atoma odnosno njihovih jezgara. U savršeno ionskoj vezi (koje pak nema, jer uvijek postoji makar i neznatan udio kovalentnog karaktera) elektron s jednog atoma prijeđe na drugi, čime nastaju dvije suprotno nabijene čestice koje se onda zajedno drže kao što bi se držala bilo kakva dva objekta suprotnih električnih naboja.