Zanima me zasto se kod staklene vode kada se izlije na staklo u njoj ostaju sitne cestice zraka prilikomsusenja(kada se radi vatrootporno staklo),i da li postoji jos neki kem.sastojak koji bi se dodao u staklenu vodu da duze drzi temperaturu

Ime i prezime: petra vranic mario.vranic09@gmail.com

 


Mjehurići zraka mogu se pojaviti kad lijevaš tekućinu iz posude u posudu (čisto jer se mali dio zraka uvijek nađe točno ispod tekućine) ili ako počneš s hladnom tekućinom te ju ostaviš da se zagrije. Naime, uslijed grijanja smanji se topljivost plinova u njoj pa se oslobode kao mjehurići.
S običnom vodom to ne predstavlja problem jer mjehurići brzo dođu na površinu, ali ako radiš s nečim jako viskoznim (staklena voda to svakako jest), ili čak nečim što se skrutne, mjehurići će jednostavno ostati negdje unutar tekućine. Ako ih se želiš riješiti, najbolje što možeš učiniti je da prije upotrebe tekućinu ostaviš u prostoru gdje ćeš ju koristiti, tako da se zagrije na tu temperaturu, i onda netom prije upotrebe pokušati laganim miješanjem istjerati mjehuriće zraka na površinu.

Ako želiš da nešto dulje ostane toplo, možeš ili povećati toplinski kapacitet, ili smanjiti toplinsku provodnost. Kako voda već ima ogroman toplinski kapacitet (u odnosu na ostale kondenzirane tvari), a vodene otopine općenito manji toplinski kapacitet negoli čista voda, očito je mudrije razmišljati o izolaciji. Dakle, nekakav omotač od stiropora ili možda termosica koja je nekako ispala iz uporabe mogli bi poslužiti u takve svrhe.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija