Pozdrav, 1) Kako mozes dokazati vodu u izdahnutom zraku? Opisi jednadzbom predolozeni tekst. 2) Na cemu se temelje metode ciscenja i odjeljivanja tvari : filtracija, sublimacija, destilacija, ekstrakcija i kromatografija? 3) ( ovo je dugo ) Stavi na stol obicnu parafinsku svijecu i istrazi joj svojsta. Zabiljezi sto vise svojih opazanja o njoj: oblik, boju, opip, miris, topljivost u vodi, tvrdocu itd. Zapali svijecu i promatraj oblik i svojstva njezina plamena. Zapisi sve sto zamjecujes, boju, titranje itd. Gori li parafin? U vrh plamena svijece stavi hladnu porculansku plocciu ili dno posude. Sto zamjecujes? Ispitaj svojstva izlucene tvari, opip, topljivost u vodi itd. Pokusaj odgonetnuti koja je to tvar. iznad plamena oprezno prinesicasu debelih stijenki okreutu otvorom pema dolje. Koja se tvar izlucila? Ugasi svijecu i brzo upali sibicu. Njezin plamen junesi u dim koji se dize iz ugasene vruce svijece. Svijece ce se upaliti iako plamen nije dotaknuo stijenj ( fitilj ) . Pokusaj obrazloziti! Svaka svijec aima stijenj. Kakva je njegova uloga? Ovo su samo prijedlozi, mozes naciniti i vise! Hvala!

Ime i prezime: Marko Vlais markovlais@gmail.com

Iako se radi o posve različitim pokusima, moj je odgovor sličan onomu koji sam dao Franji: napravi pokuse pa se opet javi, po mogućnosti s vlastitim opažanjima i nekakvim pitanjima. Ovako ne znam što da ti odgovorim. Ako si i ti već izveo pokuse, onda je pogotovo lagano napisati stvarno pitanje, a ne tek prepisati zadatak.

Što se prvog pitanja tiče, ima više načina za dokazivanje vode i ne mogu reći koji se ovdje očekuje. Možda je u pitanju nastajanje modre galice, možda kondenzacija vode na staklu, možda koja druga reakcija s nečim osjetljivim na vodu (ja bih, recimo, predložio da se dahne u svježe odrezan komad natrija).