Pozdrav! Zbunjuje me crtanje petida pri zadanom pH. Npr. ako mi je zadano nacrtati Lys-Asp-Asn-Glu pri pH 9 jasno mi je da amino skupinu od lizina ostavljam nenabjenu tj. kao NH2, a karboksilnu skupinu glutaminske kiseline kao coo-, ali mi nije jasno kako bočni ogranci svake pojedine aminokiseline utječu na pH tj. dali gledam bočne ogranke svih aminokiselina ili samo onih krajnjih? I što kad mi je recimo zadano prikazati ionizacijska stanja nekog peptida, dali uzimam samo pka vrijednosti od cooh, NH2 skupina i ogranaka samo krajnjih aminokiselina ili? Hvala!

Ime i prezime: Tajana Marjan Tajana.marjan@gmail.com

Ako imaš zadanu vrijednost pH, za pretpostaviti je da na tu vrijednost peptid ne utječe, odnosno da je otopljen u puferu. Što se pak uzimanja u obzir tiče, gledaju se sve skupine, bile one na glavnom ili pobočnom lancu, neovisno o poziciji aminokiseline u peptidu. To što je aminokiselina unutar peptida ne može sakriti narav njezinog pobočnog lanca.

Inače, ovakva pitanja u stvarnom svijetu traže ili dosta gadno eksperimentiranje, jer odrediti šest konstanti disocijacije na istoj molekuli sve je samo ne trivijalno, ili ne manje gadne aproksimacije, budući da prisustvo drugih fukcionalnih skupina itekako utječe na konstante disocijacije aminskih ili karboksilnih grupa.
Onima koji nemaju analitički laboratorij pri ruci, ostaju tek tablice konstanti disocijacije za aminokiseline i nada da pogreške neće biti prevelike.