dobar dan,pisem domaći rad iz kemije međutim jedno pitanje mi nije jasno..naime zanimam me koji su od iducih odgovora tocni,tj.koji su ATOMI IZOELEKTRONSKI: A)br minus i as 3 minus b)al 3 plus i cl minus c)k plus i ca d)ca dva plus i s 2 minus unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Ime i prezime: gabrijela dragobratović gabrijela.dr@gmail.com

Neutralni atomi imaju jednak broj protonâ i elektronâ, a taj je broj jednak atomskom broju, odnosno rednom broju elementa u periodnom sustavu. U tvojem zadatku jedini takav atom je onaj kalcijev u podzadatku c). Pogledaš li u tablicu periodnog sustava, lako ćeš vidjeti da je redni broj kalcija 20, što znači da njegov atom ima isto toliko elektrona.
Ioni nastaju primanjem ili otpuštanjem elektronâ. Kako su elektroni negativno nabijeni, negativan naboj značit će da je atom primio elektrone, dok pozitivan naboj znači da ih je izgubio. Koliko je elektronâ primljeno ili izgubljeno, vidiš iz nabojnog broja, koji je jednak broju primljenih odnosno izgubljenih elektrona. Da se vratimo opet kalciju, u podzadatku d) imaš jedinku Ca2+. Dvostruko pozitivan naboj znači da su izgubljena dva elektrona, što znači da ih je od početnih dvadeset ostalo osamnaest.
Istom logikom možeš odrediti koliko elektronâ imaju i ostali ioni, nakon čega ti preostaje još samo usporediti brojke. Izoelektronske čestice su one koje imaju jednak broj elektronâ.