Dobar dan, koliki su oksidacijski brojevi elemenata unutar spoja Ca(OBr)2? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Dino Žigulić dino.zigulic@skole.hr

Formulska jedinka svakog kemijskog spoja neutralna je, što će reći da je zbroj nabojâ, a također i oksidacijskih brojeva (koji se izvode iz nabojâ) svih atoma koji grade formulsku jedinku jednak nuli.
Kalcij se u spojevima gotovo bez iznimki pojavljuje kao dvostruko nabijeni kation, što, budući da se radi o jednoatomskoj vrsti, ujedno znači i da mu je oksidacijski broj (II). Kisik se pak obično u spojevima pojavljuje u oksidacijskom stanju −II, a iznimke su peroksidi, superoksidi i spojevi kisika s fluorom, jedinim elementom s većom elektronegativnošću.
Spomenute informacije trebale bi biti dostatne da odrediš i oksidacijski broj broma u hipobromitu, a dodatnu pomoć možeš naći ovdje.