zanima me je li moguće dobiti dušičnu kiselinu elektrolizom otopine amonijevog nitrata .na pozitivnoj elektrodi bi se skupljali dušikovi oksidi i kisik a na negativnoj amonijak i vodik ??? sto s amonijakom (ostat će u tekućini ?) ? molim da mi odgovorite što je brže moguće . hvala !

Ime i prezime: David Lešnjak david.lesnjak@vz.hinet.hr

Moguće je, ali ne elektrolizom u običnoj elektrolitskoj ćeliji. U tom slučaju produkti bi bili samo kisik i vodik. Za dobivanje dušične kiseline ćeliju valja pregraditi na tri dijela. U srednjem dijelu je otopina amonijeva nitrata. Prostor oko katode odijeljen je kationsko-izmjenjivačkom membranom (materijal kroz koji mogu proći samo kationi) koja propušta NH4+-ione. Anodni prostor ograđen je anionsko-izmjenjivačkom membranom kroz koju prolaze nitratni ioni. Reakcije na elektrodama su iste (elektroliza vode), ali će na jednom kraju ćelije ostati zadržana dušična kiselina, a na drugom amonijeva lužina koje se povremeno vade. Ovom metodom mogu se pročišćavati otpadne vode zagađene amonijevim nitratom.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr