Dobar Dan ! Imam problem u vezi nekih stvari zadanih u vježbi na praktikumu iz anorganske kemije.Vježba se zove priprava heksaklorplumbata(IV). Nije mi jasno sto znači kratica p. a klorovodične kieline? Nije mi jasno sto je to točno tehnička HCl i po čemu se razlikuje od normalne? Te zašto ako koristimo sumpornu kiselinu umjesto klorovodične može doći do nesreće? Iso tako postoji i pitanje zašto je u ovoj vježbi kalijev permanganat opasan? Unaprijed hvala!!!

Ime i prezime: Paula Mirković polfa93@yahoo.com

 


Kratica p. a. znači pro analysi, a odnosi se na čistoću tvari odnosno njezine praktične aspekte. Umjesto udjela čiste tvari u boci, često su navedeni samo razredi čistoće: tehnička (tech.), pro synthesis, purum (pur.), purissimum (puriss.) i pro analysi (p. a.). Apsolutne brojke često variraju, kako od tvari do tvari, tako i po pojedinim saržama iste tvari, tako da je jednostavnije na boce napisati za koju su svrhu one pripravljene. Klasa pro analysi znači da je tvar dovoljno čista za analitičku kemiju, ali tu treba imati na umu da su analitičke metode u doba kada je smišljena ta klasifikacija bile podosta slabije od današnjih, tako da se sad proizvode i prodaju i mnogo čišće tvari, često baš za određene namjene (npr. minimalne količine teških metala za namjene gdje oni predstavljaju problem, ili pak gotovo potpuno odsuće vode za reakcije gdje i tragovi vode unište polazni spoj ili produkt).
Tehnička klorovodična kiselina sadrži više nečistoća od one pro synthesis, koja je opet manje čista od one pro analysi. Druga bitna razlika je u cijeni. Ako ti klorovodična kiselina treba da otopiš kamenac, vjerojatno nećeš trošiti onu najskuplju, dok ćeš u postavljanju reakcije u kojoj provjeravaš kako sitna količina nekog teškog metala utječe na ishod paziti da u sustav uneseš samo one spojeve koje stvarno tamo želiš.

Što se opasnostî tiče, držim da je ona redovito locirana u rukama onih što izvode pokuse. Mogućnost nesreće ovisi o tomu što se točno radi. Koncentrirana sumporna kiselina je gadnija od koncentrirane klorovodične kiseline ako dođe u oči jer brzo izvlači vlagu, a k tomu je u pitanju gotovo čist spoj, dok klorovodična kiselina ne prelazi 37 %. Međutim, ako mogu birati koja će mi se razliti po podu, uzeo bih radije sumpornu jer klorovodik brzo hlapi pa treba ili čekati da se prostorija provjetri, ili brisati pod dišući korozivne isparine.

Što se pak hipermangana tiče, to ćeš ipak morati potražiti sama. Studij uključuje samostalno istraživanje, a ovaj spoj puno je previše poznat kemijskom puku, a da bi informacije o njemu bile nedostupne. Ako ništa drugo, prolistaj malo udžbenike opće ili anorganske kemije. Ili porazgovori s asistent(ic)om. Sigurno ima na pameti nešto što će biti dobrim izvorom informacija.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 


Nadovezao bih se na dio koji se odnosi na pitanje "zašto ako koristimo sumpornu kiselinu umjesto klorovodične može doći do nesreće?"

Pretpostavljam da se radi o vježbi u kojoj se pripravlja klor reakcijom klorovodične kiseline s kalijevim permanganatom te se nastali klor zatim odvodi dalje u reakcijsku tikvicu. U situaciji kada se u digestoru nalaze dvije slične boce, jedna s konc. klorovodičnom, a druga s konc. sumpornom kiselinom, postoji opasnost da izvođač vježbe u lijevak za dokapavanje umjesto klorovodične zabunom ulije sumpornu kiselinu. Kada je krene dokapavati na permanganat, ako negdje u sustavu postoje tragovi organske tvari (npr. gumeno crijevo, ili je aparatura bila isprana acetonom ili etanolom u svrhu sušenja, pa je malo acetona zaostalo u aparaturi), može doći do eksplozije.

Znam za barem jedan slučaj kada se takav scenarij na anorganskom praktikumu doista i dogodio. Srećom po prisutne, vrata digestora bila su spuštena.

Rekao bih da je upravo to ono na što asistenti i(li) tehničari misle kada upozoravaju studente da "ako koristimo sumpornu kiselinu umjesto klorovodične može doći do nesreće".

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija