Toplina utrošena na sintezu jodovodika iz elemenata iznosila je 120kJ.Koliko je grama plinovitog jodovodika nastalo ako je standarna entalpija nastajanja jodovodika 25,kJ/mol?Napiši odgovarajuću termokemijsku jednadžbu.

Ime i prezime: Leon Slaven Šušnjar leon.susnjar@gmail.com

Standardna entalpija nastajanja je toplina koju pri stalnom tlaku reakcijski sustav primi po jedinici kemijske reakcije. U slučaju jodovodika dosta je bitno napomenuti taj detalj s tlakom jer je plinske reakcije puno lakše izvoditi pri stalnom volumenu (jednostavno zatvoriš reakcijsku posudu). Izuzev tog detalja zadatak je trivijalan. Masa jodovodika dobije se iz množine koja se pak preko stehiometrije dobije iz utrošene topline i jednadžbe reakcije, a termokemijska jednadžba nije nego kemijska jednadžba s navedenim agregacijskim stanjima i dopisanom reakcijskom entalpijom:

1/2 H2(g) + 1/2 I2(g) ⇌ HI(g), ΔfH(HI, g) = 25 kJ/mol

m(HI) = n(HI)∙M(HI)