Molim Vas mozete li mi objasniti jednadzbu nastajanja oksonijeva iona,ako mozete preko jednadzbe objesniti?

Ime i prezime: anamaria franjić

Lijep je običaj, kad se iziskuje neka kemijska jednadžba, da se kaže ne samo što nastaje, nego i iz čega. U ovom slučaju to ne predstavlja osobit problem, jer oksonijevi ioni nisu osobito složene vrste, što onda smanjuje mogućnost da će im jednadžbe nastajanja biti složene. Općenito, oni će nastati tako da nešto protonira vodu:

HA + H2O + ⇌ A + H3O+

U toj reakciji voda se ponaša kao baza, pri čemu je oksonijev kation njezina konjugirana kiselina. HA je pak kiselina čija je konjugirana baza anion A. Kako nisi precizirala reaktante, dalje od ove jednadžbe i ne mogu. Tek ću dometnuti da vodu može protonirati i druga molekula vode. Zbog te ravnotežne reakcije i neutralne otopine imaju nešto oksonijevih iona, baš kao i hidroksidnih.

Što tu još mogu objasniti, nisam siguran. Ima dosta stvari koje se još događaju, kao i dosta zanimljivih pojava koje su za to protoniranje vezane, ali sâmo je protoniranje ipak posvema jednostavno.