Potpunim izgaranjem nekog ugljikovodika razvilo se 0.112 dm3 ugljikova (IV) oksida i 0.09 g vodene pare. Volumen ugljikova (IV) oksida izmjeren je pri s.u. Odredi empirijsku formulu spoja. Inače se u ovim zadacima s emp. i mol. formulom izjednačavaju množine, ali ne shvaćam kako ću sad kad imam volumen i masu, a ne obje mase. Može li se tu ona formula n=V/Vm? I možete li mi tu označiti tako neke teže zadatke u vezi emp. i mol. formule, hvala.

Ime i prezime: Ivan M.

Možeš koristiti standardni molarni volumen, a isto tako i normalne uvjete (101325 Pa, 273,15 K). Princip pak ostaje isti: kakve god količine da imaš, preračunaš ih u množine jer njih se može direktno uspoređivati da bi se dobila empirijska formula. I naravno, nemoj zaboraviti da molekula vode ima dva atoma vodika.

Nešto zadataka naći ćeš na E-školi ako u tražilicu upišeš "empirijsk", a puno više njih vjerojatno u Sikiričinoj Stehiometriji. Nastavnici kemije trebali bi ju imati, a isto tako i većina gradskih knjižnica. Ako te pak zanimaju natjecanja iz kemije ili pak studij iste, preporučio bih nabaviti vlastiti primjerak. Zadaci u toj knjizi pokrivaju srednju školu i barem prvu godinu fakulteta.