Pozdrav,sedmi sam razred i dobila sam zdk iz fizike za ocjenu. A zdk glasi: "izracunaj pribliznu vrijednost plostine otoka Braca na slici tako da ga prekrijes mrezom kvadratica. Pri izracunavanju sa zemljopisne karte treba uzeti u obzir mjerilo karte(1:60 000). Kako? Objasni!" Eto to je zdk,ali nisam sigurna kako da ga rijesim. Unaprijed hvala!!!!

Ime i prezime: Corina Grbesa @corinagrbesa123@gmail.com

Najjednostavniji način da nešto prekriješ mrežom kvadratića je da uzmeš neku već postojeću mrežu (najbolje milimetarski papir), preko nje nacrtaš taj oblik i onda prebrojiš koliko je kvadratića barem polovicom površine unutar tog oblika. Kako ćeš točno precrtati i kako najbrže prebrojati kvadratiće, to je na tebi.
Ako si brojala kvadratiće stranice 1 mm, njihov će broj predstavljati približnu površinu u kvadratnim milimetrima. Mjerilo karte predstavlja odnos prikazane i stvarne duljine. 1 : 60000 znači da jedan milimetar na karti znači 60000 milimetara, odnosno 60 metara u stvarnosti. Odnos površina na karti i u stvarnosti jednak je kvadratu mjerila, što možeš zaključiti iz površine kvadrata. Ako je stranica 60000 puta dulja, površina, koja je jednaka umnošku duljine stranice sa samim sobom, mora biti 60000 × 60000 puta veća. Drugim riječima, svaki milimetar kvadratni na karti odgovarat će 3600 metara kvadratnih u stvarnosti.

P. S. Zanimljiva riječ, taj zdk.