Kakva je energija ionizacije kod metala u odnosu na nemetale?

Ime i prezime: Roberta Vidas

Energija ionizacije je energija koju treba uložiti da se elektron odvoji od atoma. Razlog zašto energiju u to uvijek treba uložiti je to što se ionizacijom stvaraju čestice suprotnih naboja ‒ slobodni elektron i kation ‒ što će reći da se ti naboji razdvajaju.

Kolika će biti energija ionizacije, ovisi o tomu koliko su čestice koje nastaju stabilne same po sebi. Elektroni su očito svi isti, tako da treba gledati katione. Njihova stabilnost, slično neutralnim atomima, može se naslutiti iz elektronskih konfiguracija odnosno broja elektronâ koji preostaju. Čestica koja ima stabilnu elektronsku konfiguraciju (npr. plemenitog plina, poput kalijevog ili kalcijevog kationa, pri čemu je potonji ostao bez dvaju elektrona), bit će stabilnija od one koja nema takvu konfiguraciju (npr. klorov kation, s dva elektrona manjka do konfiguracije argona). To pak znači da za nastanak takvih čestica treba manje energije, negoli za nastanak onih nestabilnijih, odnosno da su energije ionizacije pripadnih elemenata manje.