Sto je reagens? Sto je mpemba efekt? Hvala unaprijed. :)

Ime i prezime: Sara Vukman

Reagens je tvar koju koristimo da bismo provjerili je li prisutna neka druga tvar. Primjerice, kao reagens za vodu može se koristiti bezvodni bakrov sulfat jer s vodom reagira dajući plavo obojeni produkt, dok se kao reagens za jod može koristiti škrob, opet jer s jodom daje plavi produkt. Reagens može biti i smjesa, kao npr. Fehlingov reagens koji je po sastavu lužnata vodena otopina modre galice i vinske kiseline.

Najkraće rečeno, Mpembin efekt je neobično i ne još posve razjašnjeno svojstvo vode da se prije ohladi kad je toplija. Opširan vikipedijski članak o Mpembinom efektu možeš naći ovdje, a usput bih spomenuo da je poveći doprinos objašnjavanju fenomena dao i jedan domaći kemičar, Nikola Bregović. Više o tomu što je napravio možeš naći ovdje.