Cemu sluzi hipermangana?

Ime i prezime: Sara Vukman

Hipermangan ili kalijev permanganat spada među najjače poznate oksidanse, tako da se često koristi u sintezi, kako organskoj, tako i anorganskoj. Primjerice, treba li gdjegod brzo pripraviti klor, najjednostavnije je uzeti nešto kalijevog permanganata te na njega dokapavati klorovodičnu kiselinu. U organskoj se pak kemiji kalijev permanganat obično koristi gdje slabiji oksidansi ne djeluju, ili gdje nema osjetljivih skupina koje bi mogle postradati zbog oksidacije. Klasični primjer je oksidacija benzilnog alkohola (C6H5CH2OH) u benzojevu kiselinu (C6H5COOH), koja se barem na studentskim vježbama redovito izvodi pomoću kalijevog permanganata.

Što se tiče upotrebe u svakodnevnom životu, jedino čega se mogu sjetiti opet je povezano s time što je moćan oksidans, samo što je djelovanje ovaj put usmjereno na mikroorganizme. Naime, razrijeđena vodena otopina kalijevog permanganata može se koristiti kao sredstvo protiv gljivica na koži ili noktima.

Naravno, za ovakva pitanja nije zgorega zaviriti u kakvu enciklopediju, bilo tiskanu Tehničku, ili pak onu s Interneta.