Zasto zagrijavanjem vode u epruveti od dna voda pocme isparavati od dna te gurne vodu prema vrhu, a zagrijavanjem vode u tikvici voda isparava od vrha?

Ime i prezime: Sara Vukman

Još jedno zanimljivo pitanje, i opet bolje za eksperimentiranje.

Načelno, voda uvijek isparava s površine. U slučaju hladne vode ništa drugo se ni ne događa, dok kod vrenja osim vrha u nastajanju vodene pare sudjeluje i stijenka posude ili što god da je ubačeno u vodu. Više o tomu možeš pročitati ovdje te u daljnjim odgovorima do kojih vodi poveznica u tekstu.

Ono što mi se čini da se ovdje događa je neravnomjerno grijanje. Ako naglo zagriješ dno epruvete, toplina se čak ni strujanjem vode neće stići raspodijeliti po ostatku tekućine te će voda na dnu uzavrijeti. Je li to istina, možeš provjeriti tako da jednom griješ samo dno epruvete, jednom ravnomjerno svu vodu u njoj, a jednom samo vrh i gledaš što se događa. Kako bi se lako moglo opet dogoditi da voda izleti van, preporučam da paziš kamo ćeš uperiti otvor epruvete.
Još jedan jednostavan pokus koji možeš napraviti je da uzmeš najobičniji lonac, naliješ u njega vode i staviš da se kuha (najbolje kad se bude spremala kakva tjestenina, da se ne rasipa energija uzalud). Kad čuješ da je počelo vrenje, promiješaš vodu i gledaš je li vrenje zbog toga prestalo. Ako jest, pričekaj da opet počne i onda opet promiješaj. To bi se moglo ponoviti nekoliko puta, dok miješanje ne prestane činiti ikakvu razliku. Iz toga isto nešto možeš zaključiti o tomu koliko se voda ravnomjerno grije.