Kojim bi postupkom mogla utvrditi u kojem dijelu plamena je temperatura najvisa?

Ime i prezime: Sara Vukman

Klasičan način mjerenja temperature je da u ili na predmet čija te temperatura zanima metneš termometar (tj. onaj njegov kraj koji detektira temperaturu) i nešto kasnije pogledaš kolika je temperatura. Klasični termometar nije baš prikladan za plamen. Previše je krupan, a k tomu čak i oni napravljeni za laboratorije općenito ne idu preko 200 °C, što je u usporedbi s temperaturom plamena hladno. Međutim, postoje zato naprednije spravice kojima se vrlo precizno mogu mjeriti i vrlo visoke temperature. Isto tako, postoje i spektroskopske metode kojima se može odrediti temperatura različitih dijelova plamena. Zajedničko objema vrstama mjerenja je to da nisu baš dostupne za kućnu uporabu, premda bi se i to, uz nešto truda, dalo izimprovizirati (umjesto termistora ili termočlanaka može se uzeti obična žica i onda pratiti njezin otpor ovisno o tomu u kojem dijelu plamena provede neko fiksno vrijeme, dok spektroskopiju u određenoj mjeri mogu zamijeniti i obični ili infracrveni digitalni fotoaparati).

Ono što se lako može izvesti kod kuće je ići indirektno, preko oku vidljivih učinaka topline. Primjerice, ako u plamen staviš komadić drveta (npr. čačkalicu), ona će pocrnjeti, to brže što je temperatura viša i to više što ju duže držiš u plamenu. Ako čačkalicu (ili list papira, ili što god od drva) na različitim visinama držiš jednako dugo (npr. 5 sekundi), uslijed različitih temperatura ona će negdje pocrnjeti više, a negdje manje, što će ti onda reći gdje su temperature više, a gdje niže.