Kako bi se određivala polarna obilježja ionske molekule? Znači koji dio molekule ima veću elektronegativnost (npr. oksonijev ion)? Određuje li se isto kao što se određuje polarnost svake druge molekule ili činjenica da je ion nešto mijenja? Unaprijed Vam hvala. :)

Ime i prezime: Mateja M. karatecid@gmail.com

Elektronegativnost je svojstvo atoma koje ne ovisi o tomu gdje se ovi nalaze, ali zato izravno utječe na to kako će se rasporediti elektroni u molekulama.
Parcijalni naboji kakvi su prisutni u električnim dipolima puno su slabiji od cijelih naboja, tako da itekako utječu na narav molekule, odnosno na distribuciju elektronâ. Ipak, i u nabijenim molekulama postojat će dijelovi koji su bogatiji ili siromašniji elektronima, što dolazi do to većeg izražaja što je nabijena molekula veća. To znači da pri određivanju parcijalnih naboja slijediš ista pravila, ali nipošto ne zanemaruješ činjenicu da je cijela molekula nabijena.